Energia i Niepodległość

Bezpieczeństwo i niezależność w produkcji i dostawach energii są kluczem do niepodległości państwa. … Są tak samo ważne, jak zdolność do obrony. … W dzisiejszych czasach są także koniecznym warunkiem rozwoju gospodarki – podkreśla Piotr Naimski.

Piotr Naimski występuje w związku z podpisaniem pierwszej umowy na dostawy w ramach Programu Baltic Pipe Podczas wystąpienia w związku z podpisaniem przez spółkę Gaz-System pierwszej umowy na dostawy inwestorskie w ramach Programu Baltic Pipe (14.08.2019)

Od 2015 r. w rządzie Prawa i Sprawiedliwości urzeczywistnia cel w postaci uniezależnienia Polski od dostaw rosyjskich surowców. Odpowiada za bezpieczeństwo naszego kraju w dziedzinie energii oraz rozwój i właściwe funkcjonowanie strategicznej infrastruktury przesyłowej: sieci elektroenergetycznych, gazowych i logistyki zaopatrzenia w paliwa i ropę naftową dla rafinerii.

Piotr Naimski to twórca polskiej strategii energetycznej. Realizator budowy w latach 2006-2007 i obecnie rozbudowy terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i budowy Baltic Pipe, który już wkrótce umożliwi sprowadzanie do Polski norweskiego gazu. Elementami strategii dywersyfikacji są też projekty dodatkowego – pływającego – terminala LNG oraz położenia drugiej nitki ropociągu Gdańsk – Płock. Działania Piotra Naimskiego doprowadziły do zawarcia przez PGNiG pierwszych w historii – najpierw jednorazowych, a następnie długoterminowych kontraktów na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, tańszego od rosyjskiego nawet o 20-30 procent!

Wszystkie strategiczne inwestycje realizowane pod nadzorem Piotra Naimskiego powstają zgodnie z harmonogramami. Dzięki temu Polska nie będzie musiała przedłużać upływającego z końcem 2022 r. kontraktu z Gazpromem.

Słuszność obranej drogi wykazał ostatni przypadek przesłania z Rosji do Polski zanieczyszczonej ropy. Po raz pierwszy to my mogliśmy bezpiecznie wstrzymać dostawy ze Wschodu, a nie nam wstrzymano!

Piotr Naimski po podpisaniu Porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską Po podpisaniu Porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską w sprawie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii (8.11.2018)
Amerykański prezydent Donald Trump na forum ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2018 r.:

Poleganie na pojedynczym zagranicznym dostawcy energii naraża dane państwo na szantaż i zastraszenie. Dlatego gratulujemy takim krajom europejskim jak Polska budowy bałtyckiego gazociągu, który uniezależnia ją od Rosji w zaspokajaniu potrzeb energetycznych. W Polsce wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności.

Premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2019 r.:

Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność. Gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w lipcu 2019 r.:

Jest coraz bezpieczniej i taniej. A będzie jeszcze lepiej, kiedy ukończony zostanie program rozbudowy świnoujskiego gazoportu, a także inne projekty, jak Baltic Pipe czy pływający gazoport w Gdańsku. Zwiększając bezpieczeństwo Rzeczypospolitej na wielu płaszczyznach, w tym w wymiarze energetycznym, spełniamy to, co obiecaliśmy Polakom.